Στις 19-20 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε για τέταρτη συνεχή χρονιά διήμερη περιβαλλοντική εκπαιδευτική συνάντηση στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Σαλαμιούς με ομάδα ομογενών εκπαιδευτικών από την Αμερική.
Στις 2-4 Ιουλίου 2014 πραγματοποιήθηκε η εναρκτήρια συνάντηση του εταίρων του ευρωπαϊκού προγράμματος Life με τίτλο “Rethink (Reduce, Reuse, Recycle) Εκστρατεία ευαισθητοποίησης για τη Μείωση, Επαναχρησιμοποίηση και Ανακύκλωση των απορριμμάτων στην Κύπρο».
Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο με τη Μονάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου συμμετείχε ως ένας από τους βασικούς εταίρους και διοργανωτές του διεθνούς συνεδρίου «Designing a Sustainable Future through School and Community Collaboration”, που διεξήχθη στη Βαρκελώνη στις 21-23 Μαΐου 2014, στα πλαίσια του ευρωπαϊκό προγράμματος Codes, στο οποίο η Κύπρος με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο συμμετέχει ως βασικός εταίρος.
Πραγματοποιήθηκε στις 11 Απριλίου 2014 στο Κοινοτικό Συμβούλιο Βορόκλινης εκπαιδευτική ημερίδα με θέμα τη λίμνη της Ορόκλινης, με στόχο την ενημέρωση των εκπαιδευτικών για τη σημασία της λίμνης της Ορόκλινης, ως σημαντικού υδροβιότοπου για τον τόπο μας, όπως επίσης και παρουσίασης της εκπαιδευτικής βαλίτσας «Η λίμνη της Ορόκλινης».
Το Σάββατο 8 Φεβρουαρίου 2014, πραγματοποιήθηκε Εκπαιδευτικό Συνέδριο με θέμα «Αξιοποίηση των ΤΠΕ στη μαθησιακή διαδικασία και στην οργάνωση/διοίκηση της σχολικής μονάδας», στο ΚΗ΄ Δημοτικό Σχολείο Λεμεσού. Κύριος εισηγητής στο συνέδριο ήταν ο Επιθεωρητής Δημοτικής Εκπαίδευσης Κώστας Χαμπιαούρης.
Πραγματοποιήθηκε, με μεγάλη επιτυχία, στις 28 και 29 Ιανουαρίου 2014, στη Λευκωσία και Λεμεσό αντίστοιχα εκπαιδευτικό σεμινάριο για την παρουσίαση, αλλά και αξιοποίηση του εκπαιδευτικού υλικού με τίτλο «Αποστολή Νερό-Μη Συμβατικοί Υδατικοί Πόροι», με τη συμμετοχή 170 εκπαιδευτικών από τη Δημοτική και Μέση Γενική Εκπαίδευση.
Η συγγραφή και παραγωγή του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού υλικού εντάσσεται στο πρόγραμμα μη συμβατικών υδατικών πόρων στην Κύπρο με τίτλο «Αποστολή Νερό».
Στα πλαίσια του διημέρου του εκπαιδευτικού σε καθηγητές Μέσης-Γενικής και Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, πραγματοποιήθηκε στις 22 Ιανουαρίου 2014 στο παράρτημα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Λεμεσού, με τη συμμετοχή 35 εκπαιδευτικών Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης από διάφορες ειδικότητες, σεμινάριο εκπαίδευσης και κατάρτισης με τίτλο "Παγκόσμια Εκπαίδευση και Αειφόρος Ανάπτυξη".
Διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία στις 16-17 Δεκεμβρίου 2013 διήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο στην Κρήτη με τίτλο "Περιβαλλοντική Εκπαίδευση/Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη ανάμεσα σε Κρήτη και Κύπρο: Παραδείγματα, προοπτικές, δικτύωση".
Μέσα στα πλαίσια της υλοποίησης των στόχων της σχολικής χρονιάς 2013-2014 και συγκεκριμένα του στόχου "Η καλλιέργεια της ενεργού πολιτότητας με έμφαση στην κοινωνική αλληλεγγύη", το Λύκειο Ιδαλίου διοργάνωσε στις 10 Δεκεμβρίου 2013, τηλεδιάσκεψη με σκοπό την ενημέρωση εκπαιδευτικών-μαθητών πάνω σε θέματα περιβάλλοντος και αειφόρου ανάπτυξης.
Στις 7 Δεκεμβρίου 2013 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πεδουλά το 1ο εκπαιδευτικό σεμινάριο για τοπικούς πληθυσμούς με θέμα το περιβάλλον και τη γαστρονομία στην περιοχή της Μαραθάσσας. Το σεμινάριο εντάσσεται στα πλαίσια του προγράμματος Διασυνοριακής Συνεργασίας "Θάλασσες Πολιτισμού" στο οποίο το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο είναι ο επικεφαλής εταίρος από κυπριακής πλευράς.
Πραγματοποιήθηκε στις 22 Νοεμβρίου 2013 στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας από το ερευνητικό κέντρο Cardet ημερίδα με θέμα "Αειφόρος Ανάπτυξη: Πολιτική και Πράξη, από το Τοπικό στο Παγκόσμιο".
Στα πλαίσια της ημερίδας προσκλήθηκαν και συμμετείχαν εκπρόσωποι Οργανισμών, Υπουργείων, Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων που δραστηριοποιούνται στα θέματα της Αειφόρου Ανάπτυξης σε τοπικό, περιφερειακό και διεθνές επίπεδο με στόχο την ανταλλαγή απόψεων και την αλληλοενημέρωση σε ότι αφορά την προώθηση της Αειφόρου Ανάπτυξης σε επίπεδο πολιτικής και πράξης.
Στις 20-23 Οκτωβρίου 2013 πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο Sun hall hotel στη Λάρνακα η 3η διεθνής συνάντηση εργασίας του Ευρωπαϊκού Προγράμματος “Collaboration of Schools and Communities for Sustainable Development” (Codes). Η συνάντηση οργανώθηκε από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο ο οποίος είναι ο επικεφαλής εταίρος του προγράμματος για την Κύπρο με τη συμμετοχή 30 Πανεπιστημιακών που έχουν ως ειδικό πεδίο ενασχόλησής τους την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (ΠΕ) και την Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη (ΕΑΑ).
Στα πλαίσια του έργου με την ονομασία "ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ" το οποίο χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα Διασυνοριακής Συνεργασίας Ελλάδα Κύπρος 2007 13 και από εθνικούς πόρους της Ελλάδας και της Κύπρου διοργανώθηκε για πρώτη φορά στην Κοινότητα Πεδουλά και στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πεδουλά, τριήμερο συνέδριο με θέμα τον εναλλακτικό Τουρισμό με έμφαση τη γαστρονομία.
Το έργο ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ αξιοποιήθηκε και πάλι από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο για να ξεναγήσει και να εκπαιδεύσει πρεσβευτές στο ΚΠΕ Πεδουλά. Η εκπαίδευση των πρέσβεων διοργανώθηκε το Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013, με σκοπό την γνωριμία τους με την περιοχή Μαραθάσας και ειδικότερα με την κοινότητα Πεδουλά.
Στα πλαίσια του διημέρου προγράμματος εκπαίδευσης και κατάρτισης των εκπαιδευτικών της Προδημοτικής και Δημοτικής Εκπαίδευσης το αντικείμενο της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης προσφέρθηκε τόσο για τους εκπαιδευτικούς της Προδημοτικής όσο και της Δημοτικής Εκπαίδευσης.
Πραγματοποιήθηκε στις 3 Σεπτεμβρίου 2013 στα πλαίσια του συνεδρίου του European Science Education Research Association (ESERA) στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αθαλάσσας τετράωρο βιωματικό εργαστήριο/ημερίδα με θέμα "Η ΠΕ/ΕΑΑ μέσα από την τυπική και μη-τυπική εκπαίδευση". Στο εργαστήριο συμμετείχαν πανεπιστημιακοί και ερευνητές από τη διεθνή επιστημονική κοινότητα που έχουν ως ειδικό πεδίο ενασχόλησής τους τη διδακτική των Φυσικών Επιστημών σε περιβάλλοντα εκτός σχολικού χώρου (βοτανικοί κήποι, μουσεία, περιβαλλοντικά κέντρα κ.λπ.).